Twój portal informacji medycznej

Oceń nasz portal

Jak podoba Ci się nasza nowa strona internetowa?



Głosowanie i oglądanie wyników są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się.

Aktualizacja bazy 2024-12-21 01:44:37

Postacie farmaceutyczne leków recepturowych

Krople oczne na recepcie lekarskiej – zasady zapisu
11:25 17 KWI 20140

Krople oczne na recepcie lekarskiej – zasady zapisu

Recepturowe krople do oczu ze względu na możliwość dowolnego doboru stężenia substancji czynnej są nadal często wypisywane przez lekarzy okulistów. Wprowadzone do użytku w recepturze aptecznej minimsy umożliwiają wykonywanie leków do oczu bez użycia konserwantów, co dodatkowo zwiększa listę ich...

11:24 17 KWI 20140

Podstawowe zasady przygotowywania kropli ocznych w recepturze aptecznej

Krople do oczu mają postać jałowych roztworów wodnych lub olejowych. W przypadku, kiedy substancja jest trudno rozpuszczalna sporządza się zawiesiny, które przeznaczone są do podania na gałkę oczną lub do worka spojówkowego. W takim przypadku substancje lecznicze muszą być zmikronizowane – 90%...

11:27 17 KWI 20140

Zasady wypisywania recept na czopki recepturowe i gotowe

Zasady zapisu recepty na czopki recepturowe, niezależnie od faktu, czy wykazują one działanie ogólne i miejscowe, odbiegają nieco od tych, przyjętych dla innych preparatów (np. maści, roztworów, mikstur).

11:26 17 KWI 20140

Receptura czopków doodbytniczych – zasady ogólne

Pomimo, iż czopki (suppositorium) na szeroką skalę sporządzane były już w starożytnym Egipcie i Grecji, obecnie ich zastosowanie terapeutyczne jest znacznie bardziej zróżnicowane. Zgodnie z przyjętą definicją, stanowią one bowiem stałą postać leku przeznaczoną nie tylko do podawania doodbytniczego,...

11:27 17 KWI 20140

Klasyfikacja i zasady sporządzania proszków

Proszki zaliczane są do stałych postaci leku, w której syntetyczne środki lecznicze bądź surowce roślinne możemy podawać w formie dokładnie rozdrobnionych cząstek o średnicy nie większej niż 0,5 mm. Przeznaczone są zarówno do użytku zewnętrznego jako tzw. zasypki lub pudry, bądź wewnętrznego.

11:26 17 KWI 20140

Receptura granulatów

Granulaty zaliczane są do stałych postaci leku recepturowego o kształcie nieregularnych grudek lub ziarenek o średnicy 1 – 3mm, przeznaczonych do stosowania doustnego.

11:25 17 KWI 20140

Receptura apteczna: mieszanki

Mieszanka jest rodzajem roztworu wodnego podawanego doustnie, który od innych form farmaceutycznych różni się tym, iż poza preparatami stałymi rozpuszczalnymi w podłożu zawiera także leki płynne, głównie galenowe (np. nalewki, intrakty, syropy).

11:26 17 KWI 20140

Zasady zapisywania maści leczniczych i ochronnych

Zasady wypisywania recept na maści nie obiegają znacząco od tych, określanych ogólnie dla konwencjonalnych preparatów recepturowych.

11:25 17 KWI 20140

Co warto wiedzieć o recepturze maści?

Maść, zaliczana do postaci leków wykazujących działanie miejscowe, jest formą preparatu półstałego, zawierającego do 20 proc. składników stałych, zawieszonych bądź rozpuszczonych w odpowiednim podłożu o konsystencji mazistej.

11:24 17 KWI 20140

Zasady zapisu kropli ocznych i roztworów do użytku zewnętrznego

Roztwory do użytku zewnętrznego powstają przez rozpuszczenie określonej ilość substancji czynnej w podłożu, którym z reguły jest woda (destylowana lub oczyszczona), lub rzadziej obojętne oleje, etanol czy glicerol.