Polskie Towarzystwo Dermatologiczne reprezentuje pogląd, że zakaz korzystania z ekspozycji na sztuczne źródła UV dla celów pozamedycznych przez osoby poniżej 18 roku życia jest konieczny.
Zdaniem lekarzy, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (szczególnie w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości) znacząco zwiększa zachorowalność na nowotwory skóry. Czerniak, najgroźniejszy nowotwór skóry, jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u młodych kobiet. Wprowadzenie zakazu spowoduje zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności z powodu tych nowotworów.
Polscy dermatolodzy podkreślają, że od 2004 roku inicjowali i wspierali prace nad projektami ustaw wprowadzających ograniczenia w ekspozycji osób poniżej 18 roku życia na sztuczne promieniowanie UV dla celów pozamedycznych.
„Takie przepisy zostały wprowadzone w większości krajów europejskich i wielu innych krajach na świecie. Niektóre kraje wprowadziły całkowity zakaz oferowania usług związanych z ekspozycją na sztuczne źródła promieniowania UV dla celów pozamedycznych” - czytamy w wydanym komunikacie.
Zdaniem PTD, skierowany do Sejmu RP projekt ustawy ma jednak istotną niedoskonałość. Eliminuje możliwość leczenia metodą fotochemoterapii (PUVA, UVB311, UVA1) dzieci i młodzieży z bielactwem oraz niektórymi innymi przewlekłymi chorobami skóry. „Ufamy, że ten element zostanie zweryfikowany i poprawiony w toku prac legislacyjnych. Jest to bardzo istotne dla wielu pacjentów i ich lekarzy” - podkreślają dermatolodzy.
Lekarze zaznaczają również, że słowo "solarium" jest nazwą potoczną o szerokim i nieprecyzyjnym znaczeniu. Ustawa wprowadza wprawdzie częściowo ograniczającą definicję słowa „solarium”, jednak dermatolodzy widzą zasadność zmiany nazewnictwa w ustawie na bardziej precyzyjne i profesjonalne.
W wydanym komunikacie lekarze podkreślają jednocześnie, że kraje w których decyzjami administracyjnymi osiągnięto znaczące zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności z powodu nowotworów skóry wprowadziły również szereg regulacji dotyczących dostępu do dermatologicznych badań przesiewowych, rozwoju stosowania nowoczesnych dermatologicznych technik diagnostycznych i edukacji, w tym edukacji szkolnej.
„W przypadku zakończenia z sukcesem prac legislacyjnych nad projektem ustawy ograniczającej ekspozycję na sztuczne źródła promieniowania UV dla celów pozamedycznych zostanie niewątpliwie wykonany pierwszy krok w dobrym kierunku” - napisali przedstawiciele Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
Skierowany przez Prezydenta RP do Sejmu RP projekt "Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium" zakłada:
- Zakaz korzystania z urządzeń emitujących promieniowanie UV przez osoby poniżej 18 roku życia,
- Zakaz promocji i reklamy tych usług,
- Obowiązek informowania o ryzyku związanym z korzystaniem z urządzeń emitujących promieniowanie UV w miejscach oferujących takie usługi.
Komentarze
[ z 1]
Zgadzam się. Dzieci i nastolatki nie powinny mieć swobodnego dostępu do solarium. Nie potrafią do końca ocenić gdzie leży granica między rozsądnym korzystaniem, a nadużywaniem sztucznego opalania. Ekspozycja dziecka na promieniowanie ultrafioletowe jest ważnym czynnikiem determinującym ryzyko wystąpienia czerniaka, a to właśnie bardzo młode osoby uważa się za bardziej narażone na ryzyko, ponieważ mają niższy poziom melaniny niż dorośli. W Australii kodeksy dobrowolne zalecają, aby produkty solarium nie były sprzedawane osobom nieletnim bez zgody rodziców, a specjaliści z branży medycznej wzywają do zastosowania się do tych zaleceń. Narażenie na sztuczne promieniowanie UV w solarium zwiększa całkowitą ekspozycję na promieniowanie UV. Osoby, które tak jak dzieci spędzają znaczne ilości czasu na słońcu, są jeszcze bardziej zagrożone rozwojem nowotworu lub co bardziej prawdopodobne, dotkliwymi podrażnieniami skóry.