Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zakazującą korzystania z solariów osobom, które nie ukończyły 18 lat. Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

W ustawie wprowadzono dwie grupy rozwiązań – z jednej strony przepisy zobowiązujące organy administracji publicznej do podejmowania działań mających na celu ochronę zdrowia społeczeństwa przed następstwami korzystania z solarium, z drugiej natomiast szczególne regulacje dotyczące prowadzenia działalności w zakresie udostępniania solariów.

Działania organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego mające na celu ochronę zdrowia społeczeństwa przed następstwami korzystania z solarium obejmować będą w szczególności upowszechnianie wiedzy na temat szkodliwości korzystania z solarium, minimalizowanie negatywnych następstw korzystania z solarium, leczenie osób uzależnionych od solarium oraz profilaktykę nowotworów skóry, w szczególności czerniaka złośliwego.

Z kolei, w odniesieniu do świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium, ustawa przewiduje trzy rozwiązania:

1. Całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia; W przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby zamierzającej skorzystać z solarium, osoba udostępniająca solarium uprawniona będzie do żądania okazania przez tę osobę dokumentu potwierdzającego jej wiek, a w razie nieokazania takiego dokumentu, odmówi udostępnienia solarium.

2. Obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium; Podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium zobowiązany będzie umieścić w miejscu udostępniania solarium czytelne i widoczne informacje o treści: „Zakaz udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia (art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium)” oraz informacje o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium. Wielkość, wzór i sposób umieszczenia ww. informacji oraz treść informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium określi minister właściwy do spraw zdrowia, w drodze rozporządzenia.

3. Całkowity zakaz promocji i reklamy usług w zakresie udostępniania solariów.

Kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium dokonywać będą organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i inne organy w zakresie posiadanych kompetencji określonych w ustawach regulujących ich funkcjonowanie oraz na zasadach wskazanych w tych ustawach. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby korzystającej z solarium, ww. organy będą uprawnione do żądania okazania przez tę osobę dokumentu potwierdzającego jej wiek. Organy kontroli będą miały możliwość nałożenia na podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium kary pieniężnej w wysokości od 1.000 zł do 50.000 zł.


Źródło: Kancelaria Prezydenta