Od 2022 r. 81 dzieci urodziło się w Krakowie dzięki miejskiemu programowi dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego – poinformował we wtorek Urząd Miasta.

2022 rok był pierwszym rokiem wsparcia dla par w ramach „Gminnego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa”. W kolejnym roku program był kontynuowany przez samorząd. Łączna kwota dofinansowania z budżetu miasta w tych latach to 2,8 mln zł.

W 2022 roku miasto przeznaczyło 1 mln zł i przeprowadzono łącznie 171 procedur zapłodnienia pozaustrojowego, a w efekcie uzyskano 71 ciąż zakończonych porodem. W kolejnym roku kwota dofinansowania do in vitro wyniosła 1,8 mln zł. W drugiej edycji przeprowadzono 293 procedury, których efektem było 89 ciąż i do tej pory 7 narodzin. Na kolejne szczęśliwe rozwiązania czekamy.

Krakowski magistrat poinformował, że pierwsza edycja programu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa, a liczba przewidzianych do dofinansowania miejsc wyczerpała się już pierwszego dnia naboru.

Z miejskiego programu mogli skorzystać krakowianie, którzy spełnili odpowiednie kryteria. Konieczne było także spełnienie określonych ustawą o leczeniu niepłodności warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Każda para zakwalifikowana do tego programu miała prawo do dofinansowania jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka.

W tym roku realizacja miejskiego programu in vitro w Krakowie została zawieszona z uwagi na informację o wprowadzeniu rządowego programu. Jednocześnie trwają prace przygotowawcze związane z opracowaniem i implementacją w Krakowie nowego programu polityki zdrowotnej, którego celem jest zabezpieczenie płodności u mieszkańców Krakowa chorych onkologicznie oraz pacjentek z endometriozą.

24 maja Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wyniki konkursu na realizację rządowego programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028”.
Łącznie do programu zakwalifikowało się 58 klinik. Z Krakowa zakwalifikowało się 6 placówek na łączną roczną kwotę 43 400 000 zł. Rządowy program jest realizowany od 1 czerwca do końca grudnia 2028 roku.


Źródło: Urząd Miasta Krakowa