Kobiety w ciąży, które więcej ćwiczą w pierwszym trymestrze ciąży, mogą mieć mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej - wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Samanthe Ehrlich, adiunkta na Wydziale Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Tennessee w Knoxville. Analiza wykazała, że mniejsze ryzyko było związane z co najmniej 38 minutami ćwiczeń o umiarkowanej intensywności każdego dnia - to nieco więcej niż obecne zalecenia mówiące o aktywności co najmniej 30 minut dziennie przez pięć dni w tygodniu.

Ehrlich powiedział: „Wiemy, że ćwiczenia są bezpieczne i korzystne dla zdrowych kobiet w ciąży. Wyniki te pokazują, że ćwiczenia są pomocne w unikaniu cukrzycy ciążowej, chociaż być może trzeba będzie zrobić trochę więcej, niż jest to obecnie zalecane, aby czerpać z tego korzyści.

Badanie obserwacyjne opierało się na zgłaszanym przez kobiety poziomie aktywności fizycznej podczas pierwszego trymestru ciąży. Okazało się, że ćwiczenie przez co najmniej 38 minut dziennie obniżyło ryzyko cukrzycy ciążowej o 2,1 przypadki na 100 kobiet i ryzyko nieprawidłowego poziomu cukru we krwi o 4,8 przypadki na 100 kobiet.

„Wiemy, że 6-10 kobiet na 100 choruje na cukrzycę ciążową” - powiedział Ehrlich. „Jeśli bycie bardziej aktywnym mogłoby zmniejszyć ten wynik o dwie kobiety na 100, to jest to wyraźna korzyść”.

Badanie analizuje dane zebrane w ramach badania dotyczącego środowiska ciąży i stylu życia (PETALS), które obejmowało kwestionariusz dotyczący aktywności fizycznej 2246 ciężarnych członkiń Kaiser Permanente w Północnej Kalifornii. Badane kobiety były zróżnicowane rasowo i etnicznie oraz miały szeroki zakres klasyfikacji wagi sprzed ciąży.

Autorzy sugerują, że obecne zalecenia mogą wymagać ponownego przemyślenia, aby zwiększyć szanse kobiet na zapobieganie cukrzycy ciążowej poprzez ćwiczenia.

Źródło: sciencedaily.com