Pojawienie się zaawansowanego systemu robotycznego w zielonogórskim szpitalu staje się coraz bardziej realne. Dzięki przekazaniu na ten cel 8 mln zł z budżetu województwa lubuskiego robot mógłby funkcjonować w placówce jeszcze w tym roku.

Elżbieta Anna Polak, marszałek woj. lubuskiego, poinformowała, że w bieżącym roku na wydatki w zakresie zdrowia samorząd województwa zaplanował ponad 100 mln zł, a dziś dokłada 14 mln 600 tys. zł. – To bardzo dobre wiadomości dla mieszkańców regionu lubuskiego. – Nikt nie ma wątpliwości, że zdrowie i jakość życia to nasz priorytet – podkreśliła.

Największa kwota trafi do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. To 8 mln zł, które Urząd Marszałkowski dołoży do zakupu specjalistycznego robota operacyjnego. – Sprawdziliśmy działanie tego innowacyjnego sprzętu w szpitalu w Gorzowie Wlkp., gdzie tylko na samej urologii w ubiegłym roku wykonano przy jego pomocy ponad 200, a w tym roku już 300 operacji – wyjawiła Elżbieta Anna Polak.

Dr Marek Działoszyński, prezes zarządu szpitala, dziękując za dotację, podkreślił, że na obecnym poziomie rozwoju medycyny, trzeba i należy rozmawiać o rozwoju robotyki również w Szpitalu Uniwersyteckim. – Świat idzie do przodu, dziś funkcjonują w medycynie cztery firmy produkujące systemy robotyczne. Aby być na czasie, i żeby poprawiać warunki leczenia pacjentów i dawać im szansę na szybsze oraz lepsze leczenie schorzeń, będziemy chcieli mieć także w naszym szpitalu takie zaawansowane rozwiązania – poinformował dodając, że po zorganizowaniu przetargu do końca roku taki robot w szpitalu się pojawi i będzie można rozpocząć szkolenie lekarzy i personelu, a następnie leczenie pacjentów.

Robot miałby funkcjonować w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, ale korzystać z niego mieliby nie tylko chirurdzy i urolodzy, a także specjaliści takich dziedzin jak chirurgia onkologiczna i ginekologii onkologicznej.


Źródło: Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o.o.