Nowoczesny fantom geriatryczny będzie wykorzystywany podczas bezpłatnych szkoleń skierowanych do opiekunów i wolontariuszy zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Bezpłatne szkolenia są częścią realizowanego przez Urząd Marszałkowski unijnego projektu „Region Dobrego Wsparcia”.

Manekin geriatryczny uzupełnił zasoby wyposażenia szkoleniowego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Nowy fantom będzie wykorzystywany podczas szkoleń skierowanych do opiekunów i wolontariuszy zajmujących się osobami wymagającymi na co dzień wsparcia i stałej pomocy.

Jak poinformowała Emilia Wolf z Biura Prasowego UM WZ, bezpłatne szkolenia są częścią realizowanego przez Urząd Marszałkowski unijnego projektu „Region Dobrego Wsparcia”. Organizowane przez ROPS spotkania skierowane są w szczególności do opiekunów i rodzin osób z różnymi typami niepełnosprawności wrodzonej lub nabytej.

„Przygotowanie do opieki nad osobą wymagającą stałej pielęgnacji wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, podejścia. Od kilku lat, nasz ROPS, organizuje praktyczne szkolenia z tego zakresu. W trakcie takich spotkań specjaliści pokazują sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie i przede wszystkim uczą praktycznych umiejętności. Takie spotkania mają też zmniejszyć obawy związane z opieką nad osobą z niepełnosprawnością” - powiedział o szkoleniach Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Do przeprowadzenia szkoleń wykorzystywany jest profesjonalny manekin geriatryczno-pielęgnacyjny, dzięki któremu uczestnicy mogą zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie: higieny i pielęgnacji całego ciała podopiecznego, profilaktyki przeciwodleżynowe, pomiaru poziomu cukru i innych parametrów życiowych. Fantom wyposażony jest w obciążone, w pełni przegubowe stawy i umożliwia szkolenie w zakresie pozycjonowania pacjenta i zapobiegania upadkowi.

„Zajęcia prowadzone są przez licencjonowaną pielęgniarkę z przygotowaniem pedagogicznym i odbywają się w specjalnie zaprojektowanym modelowym mieszkaniu przy ul. Starzyńskiego 3-4 w Szczecinie. Mieszkanie przystosowane jest do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami - ruchową, dysfunkcją wzroku, zmagających się z demencją lub chorobą Alzheimera” - wskazała Wolf.

Szkolenia odbywają się w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu „Region Dobrego Wsparcia”, który ma zwiększyć dostępność do środowiskowych usług opiekuńczych w województwie zachodniopomorskim osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. To kontynuacja działań uznanych przez Komisję Europejską za najlepsze społeczne przedsięwzięcie w zwalczaniu nierówności i ubóstwa w UE.


Źródło: Serwis Samorządowy PAP
Fot. UM Województwa Zachodniopomorskiego