Prawie 15 proc. przebadanych dzieci ma zaburzenia gospodarki lipidowej - wynika z podsumowania zabrzańskiej akcji "Lipidogram dla pierwszaka" przeprowadzonej przez Śląskie Centrum Chorób Serca. Dzieci, u których wykryto podwyższone stężenie cholesterolu, zostaną skierowane na dalsze badania.

"U prawie 15 proc. dzieci zaobserwowaliśmy podwyższony poziom cholesterolu, czyli co siódme dziecko w populacji Zabrza, w pierwszej klasie ma podwyższony ten poziom" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej kierownik III Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu prof. Mariusz Gąsior.

Dzieci, u których podczas badań wykryto podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego, zostaną skierowane na kolejne badania w Poradni Kardiologicznej dla Dzieci Śląskiego Centrum Chorób Serca (SCCS). Niezbędne badania - diagnostykę kaskadową - przejdą również ich rodzice.

"Istnieje hipercholesterolemia rodzinna, która jest uwarunkowana genetycznie i z tym się rodzimy. Istnieje też korelacja u osób dorosłych z podwyższonym poziomem cholesterolu, że również ich dzieci mają podwyższony ten poziom" - wyjaśnił lekarz.

Jak podkreślił, są to pierwsze wyniki, które lekarze mają nadzieję, wzbudzą zainteresowanie w Ministerstwie Zdrowia i Narodowym Funduszu Zdrowia. "Wtedy wspólnie może uda się stworzyć takie podstawy do krajowego programu przedwczesnego wykrywania miażdżycy. Muszę powiedzieć również, że na ten moment trwają rozmowy w Krajowej Radzie ds. Kardiologii. Szefowa rady ma być zainteresowana wdrożeniem takiego projektu w całym kraju" - powiedział prof. Gąsior.

Przykładem dobrze funkcjonującego, ogólnokrajowego systemu wykrywania zaburzeń lipidowych jest Słowenia. Od 20 lat system ten funkcjonuje w społeczeństwie, co przełożyło się na prawie 50 proc. zmniejszenie ryzyka zgonu z powodów sercowo-naczyniowych.

W akcji wzięło udział 38 szkół, w tym 661 przebadanych uczniów klas pierwszych, którzy uczęszczają do zabrzańskich szkół. Według danych szpitala, 80 proc. rodziców podpisało wstępne zgody na badania, a 51 proc. zgłosiło się na nie ze swoimi dziećmi. 4 szkoły na terenie Zabrza nie były zainteresowane akcją.

Badanie polegało na pomiarze stężenia cholesterolu całkowitego, przygodnego stężenia glukozy w kropli krwi włośniczkowej, przygodnego ciśnienia tętniczego oraz sprawdzenie wzrostu i wagi dziecka.

Program "Lipidogram dla pierwszaka" rozpoczął się w czerwcu ubiegłego roku - lekarze SCCS rozmawiali o korzyściach akcji z dyrektorami, którzy następnie przekonywali wychowawców oraz rodziców do przystąpienia.

Po pozytywnej opinii Komisji Bioetycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w listopadzie, oficjalnie rozpoczęła się akcja w szkołach. Organizatorami akcji są: Urząd Miejski w Zabrzu, SCCS, oraz Fundacja SCCS. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pl | Julia Szymańska