W Szpitalu Praskim p.w. Przemienienia Pańskiego Sp. z o.o., w Warszawie przeprowadzano 10 kwietnia pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia nowego, mało inwazyjnego, mechanicznego zwieracza cewki moczowej systemu Remeex MRS II.
Zabieg, który trwał 1,5 godziny przeprowadził trzyosobowy zespół lekarzy urologów.
– Pacjent ma się doskonale, a my jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy zaoferować mu znacznie bezpieczniejszą procedurę umożliwiającą odzyskanie kontroli nad pęcherzem moczowym – mówi dr Piotr Marczyński, p.o. ordynatora oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Praskiego oraz szef zespołu, który przeprowadzał zabieg i dodaje:
– Już w drugiej dobie po zabiegu chory ma szansę opuścić oddział. Warto podkreślić, że mechaniczny zwieracz cewki moczowej systemu Remeex MRS II można stosować również u chorych poddanych uprzednio radioterapii.
Z kolei Halina Depcik, prezes zarządu Szpitala Praskiego, informuje, że placówka dołoży wszelkich starań, aby tą nowoczesną procedurą zainteresować NFZ i umożliwić jej wprowadzenie do stałego stosowania w szpitalu.
– Warto podkreślić, że niesie ona szereg korzyści dla pacjentów: jest mało inwazyjna, obarczona niewielkim odsetkiem powikłań i możliwa do wykonania w czasie krótkiej hospitalizacji – mówi Halina Depcik.
Źródło: www.termedia.pl
Komentarze
[ z 1]
Biorąc pod uwagę jak ogromna jest skala problemu nietrzymania moczu, zwłaszcza u pacjentek w wieku podeszłym i starszych to wydaje się radosną wieścią, iż urolodzy opracowali metodę, która może służyć leczeniu tego rodzaju przypadłości być może nie tylko u kobiet, czy mężczyzn po poddaniu radioterapii, ale również w kuracji zmian wynikających wyłącznie z nietrzymania moczu z przyczyn biologicznych i naturalnych (takich jak wypadanie narządów płciowych, obniżenie pochwy i szyjki macicy, brak stabilności cewki moczowej, niewydolność zwieracza cewki i inne). Jeśli tego rodzaju zabieg okazałby się skuteczny, a przy tym stosunkowo prosty przy zastosowaniu i mało inwazyjny, a koszty można by porównać do innych metod operacyjnego leczenia niewydolności mięśnia zwieracza cewki moczowej, kto wie, czy metoda nie mogłaby znaleźć szerszego zastosowania i skutecznie pomagać w prowadzeniu terapii pacjentów nie tylko leczonych metodą radioterapii z powodu nowotworów okolicy jamy brzusznej i miednicy, ale również i cierpiących z przyczyn nietrzymania moczu wywołanego innymi przyczynami.