Już tysiąc operacji usunięcia zaćmy w wykorzystaniem innowacyjnych soczewek o rozszerzonej głębi ostrości wykonał szpital w Będzinie. To pierwsza placówka w kraju, która zaoferowała pacjentom dostęp do nowoczesnych soczewek bez opłat na taką skalę. Z możliwości uwolnienia się od okularów korzystają pacjenci z całej Polski. Jest to ważne zwłaszcza dla osób żyjących aktywnie. Przykładem jest pani Maria Rzeźniczek, utytułowana badmintonistka w kategorii wiekowej 65+, która 19 kwietnia przeszła zabieg.

Jak poinformowano na stronie internetowej szpitala, w ubiegłorocznych mistrzostwach Polski w badmintonie pani Maria stawała na podium dwukrotnie, zdobywając brązowy medal w grze pojedynczej i srebro w parach mieszanych. Wyniki ucieszyły zawodniczkę, ale zaniepokoiły ją ujawniające się podczas gry problemy z widzeniem.

Okazało się, że winna jest postępująca zaćma. Aby dać pacjentce pełen komfort widzenia bez konieczności sięgania po okulary, pani Marii usunięto naturalną, zmętniałą soczewkę, a następnie wszczepiono nowoczesną soczewkę o wydłużonej ogniskowej, którą szpital w Będzinie oferuje jako jeden z nielicznych w kraju.

„W naszym szpitalu ten rodzaj soczewek jest dostępny jako soczewka pierwszego wyboru w ramach kontraktu z NFZ. Oznacza to, że może ją otrzymać bezpłatnie każdy pacjent zakwalifikowany do zabiegu zaćmy, który nie ma przeciwwskazań medycznych. Dostępna jest też w wersji torycznej, dla osób z astygmatyzmem” – tłumaczy dr n. med. Adam Kabiesz, kierownik oddziału okulistyki Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie.

Niezwykle zaawansowana optyka nowej soczewki zapewnia większy zakres widzenia w porównaniu ze standardowo wszczepianymi w ramach NFZ implantami wewnątrzgałkowymi.

Standardowa soczewka pozwala na ostre widzenie tylko na jedną odległość W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie okularów korekcyjnych, by widzieć z bliska lub z daleka. Soczewka o rozszerzonej głębi ostrości stosowana w Będzinie pozwala osiągnąć doskonałe widzenie na dal oraz na odległości pośrednie np. podczas pracy przy komputerze czy korzystania ze smartfona. Jest także całkowicie wolna od niepożądanych efektów, które często towarzyszyły zwykłej soczewce jednoogniskowej, takich jak rozmazywanie się obrazu czy olśnienia.

„Od listopada ubiegłego roku przeprowadziliśmy już tysiąc zabiegów z wykorzystaniem tej soczewki. Żaden inny ośrodek nie ma tak bogatego doświadczenia. Z naszych dotychczasowych obserwacji wynika, że duża grupa pacjentów uzyskuje dobre widzenie nawet na bardzo bliskie odległości. Tym samym w stu procentach uwalniając się od okularów” – potwierdza dr Kabiesz.

„Już po operacji pierwszego oka poczułam ogromną różnicę. Widzę o wiele wyraźniej, dostrzegam szczegóły, których wcześniej nie mogłam zobaczyć. Myślę, że teraz, po operacji drugiego oka, nic już mi nie przeszkodzi, by po powrocie do treningów grać jeszcze lepiej niż wcześniej. Mam nadzieję, że zdążę przygotować się do tegorocznych mistrzostw Polski i powalczę o wymarzone złoto” – cieszy się Maria Rzeźniczek.


Źródło: Szpital Powiatowy w Będzinie