Taki zestaw narzędzi oferuje znana lekarzom i ceniona przez nich seria drWidget. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację na swój telefon, aby zyskać dostęp do prawie 230 norm i skal z 20 kategorii, takich jak badanie, geriatria, psychiatria, układ krążenia, pokarmowy, nerwowy, oddechowy i inne.

Seria drWidget to 10 bezpłatnych aplikacji, oferujących lekarzom rzetelne informacje o lekach i interakcjach między nimi, kodach ICD-9, ICD-10 oraz o ubezpieczeniu pacjenta (poprzez szybki wgląd w system eWUŚ). W skład zestawu wchodzą również kalkulatory medyczne, normy i skale, a dodatkowo - bazy testów egzaminacyjnych dla osób przygotowujących się do LEK i PES.

Dzisiaj sprawdzamy zawartość aplikacji drWidget Normy i Skale. Po pobraniu jej na swoje urządzenie ze sklepu Google Play/ App Store i uruchomieniu zobaczymy listę wszystkich dostępnych narzędzi - jest ich prawie 230. Aby szybko sprawdzić, czy aplikacja oferuje potrzebne nam normy/ skale, należy skorzystać z wyszukiwarki; pojawi się po kliknięciu w ikonkę lupki (prawy górny róg ekranu).

Jakich konkretnie narzędzi można się spodziewać w aplikacji? Nie sposób wymienić ponad dwustu, zatem przykładowo:

  • W kategorii układ pokarmowy: HAPS, Klasyfikacje Astlera-Collera, Dukesa, Hincheya, Kryteria mediolańskie, Ransona, lipidogram, Skale Alvarado, ASA, Childa-Pugha, Forresta itd.
  • W kategorii układ oddechowy: Klasyfikacje ciężkości astmy, Killipa-Kimballa, PERC, Skale Aldreta, Apgar, CCS, Centora w modyfikacji McIsaaca, CURB-65 itd.
  • W kategorii układ krążenia: ciśnienie u dorosłych, D-dimery, elektrolity w osoczu, GMSPS, Klasyfikacje Fontaine’a, Forrestera, komorowych zaburzeń rytmu serca, NT-proBNP itd.
  • W kategorii onkologia: IMDC, markery nowotworowe, Skale ECOG, Khorana, Lansky’ego, sprawności Karnofsky’ego itd.
  • W kategorii psychiatria: EPDS, MMSE, Skale depresji Becka, depresji Hamiltona, Stanfordzka skala senności, test AUDIT, test na pracoholizm itd.

Po kliknięciu w wybrane narzędzie można zapoznać się z jego zwięzłym opisem i wprowadzić dane pacjenta. System ustosunkuje się do nich. Często używane normy/ skale warto dodać do ulubionych albo stworzyć do nich skrót.

Osoby, chcące korzystać z ww. narzędzi nie tylko na telefonie, lecz także na komputerze, odsyłamy na stronę drwidget.pl. Pod tym adresem dostępne są także kalkulatory medyczne, baza leków, suplementów diety i dermokosmetyków oraz baza kodów ICD-10.