Nowe badania prowadzone przez naukowców zajmujących się naukami o zdrowiu SFU, Prabjita Barna i Ryana Allena pokazują, że wzrost płodu może ulec poprawie, jeśli kobiety w ciąży używają przenośnych oczyszczaczy powietrza w swoich domach.

Pierwsze tego rodzaju badanie przeprowadzono w Ułan Bator w Mongolii w mieście, które jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie i ma poziom drobnych cząstek stałych (PM2,5) ponad siedem razy wyższy niż wytyczne WHO. Drobny pył jest zanieczyszczeniem najbardziej konsekwentnie powiązanym z wpływem na zdrowie ludzi.

Naukowcy zrekrutowali ponad 500 kobiet na wczesnym etapie ciąży i zamontowali wysokowydajne oczyszczacze powietrza (HEPA) w połowie domów kobiet. Oczyszczacze powietrza zmniejszyły ilość drobnego pyłu zawieszonego w domach dla kobiet o 29%.

"Odkryliśmy, że kobiety w ciąży, które używały oczyszczaczy powietrza HEPA w swoich domach urodziły dzieci, które średnio ważyły 85 gramów więcej niż kobiety, które nie używały środków do czyszczenia powietrza w czasie ciąży", mówi Barn.

Naukowcy twierdzą, że wyniki te dostarczają dalszych dowodów na to, że narażenie na zanieczyszczenie powietrza podczas ciąży ma negatywny wpływ na wzrost płodu i że zmniejszenie ekspozycji może być korzystne.

Źródło: sciencedaily.com