W Małopolsce powstał nowy oddział rehabilitacji neurologicznej dla dzieci. Z początkiem marca ze szpitala im. św. Ludwika w Krakowie do Małopolskiego Centrum Rehabilitacji Dzieci „Solidarność” w Radziszowie przeniesiono pododdział rehabilitacji neurologicznej oraz rehabilitacji ogólnoustrojowej. Nowa lokalizacja zapewni małym pacjentom i ich rodzicom komfortowe warunki.

- Dbałość o najlepsze warunki leczenia mieszkańców Małopolski jest dla nas priorytetem. Szczególnie jeśli chodzi o naszych najmłodszych pacjentów. To właśnie dla nich tworzymy programy profilaktyczne, m.in. szczepień przeciwko pneumokokom – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Przypomnijmy, że decyzją Sejmiku Województwa Małopolskiego we wrześniu 2016 r. Małopolskie Centrum Rehabilitacji Dzieci „Solidarność” w Radziszowie zostało włączone w struktury krakowskiego szpitala im. św. Ludwika. Od poniedziałku, 6 marca poddodział rehabilitacji neurologicznej oraz rehabilitacji ogólnoustrojowej znajduje się już w Radziszowie. Jak tłumaczy dyrektor WSSDZ im. św. Ludwika Stanisław Stępniewski, to tam właśnie są najlepsze warunki do rozwijania jedynego w Małopolsce oddziału rehabilitacji neurologicznej dla dzieci.

- Przeniesienie pododdziałów do Radziszowa było poprzedzone wewnętrzną akcją informacyjną skierowaną do rodziców i pacjentów szpitala. Nie chcieliśmy dopuścić do sytuacji, kiedy pacjent zostałby przeniesiony w trakcie trwania jego leczenia lub żeby nie wiedział, że przyszły turnus, trwający średnio ok. 3 tygodnie, spędzi w zupełnie innym miejscu. W związku z tym czekaliśmy do zakończenia się wszystkich turnusów rehabilitacyjnych, tj. do 3 marca – tłumaczy dyrektor.

Szpital w Radziszowie dysponuje 92. łóżkami – 80. rehabilitacji ogólnoustrojowej oraz 12. rehabilitacji neurologicznej. W ramach oddziału rehabilitacji neurologicznej działa sześć dwuosobowych sal. Rodzic lub opiekun może przebywać razem z dzieckiem przez cały okres hospitalizacji. Przygotowane są dla nich łóżka tuż obok łóżek pacjentów. Sale chorych wyposażone są w pełen węzeł sanitarny. Pacjenci mają zapewnioną całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską, pomoc psychologiczną oraz pedagogiczną. Na terenie szpitala funkcjonuje także szkoła.

W Krakowie - na oddziale dzieci starszych - pozostał pododdział reumatologiczny oraz neurologiczny.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego