Zabiegi chirurgicznej korekty opadniętych powiek wykonują jako jedyni w Małopolsce, w ramach NFZ lekarze z Oddziału Okulistycznego z miejskiego szpitala „Żeromskiego”. Operacje wykonywane są w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym zarówno u dorosłych jak i dzieci.

Opadnięcie powieki górnej (ptoza) pogarsza widzenie z powodu zwężenia szpary powiekowej ze względu na dysfunkcję mięśnia dźwigacza. Problem ten może występować zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Wielu rodziców często szuka pomocy dla swoich dzieci w całym kraju, gdyż niewiele placówek decyduje się na taki zabieg w znieczuleniu u małych pacjentów.

- Zabieg operacyjny wskazany jest w opadaniu powiek przesłaniających częściowo lub całkowicie źrenicę i zaburza funkcję widzenia. Wybór metody operacyjnej zależy przede wszystkim od tego, czy u pacjenta zachowana jest czynność mięśnia dźwigacza powieki i czy wcześniej był już operowany – mówi dr n. med. Małgorzata Woś, ordynator Oddziału Okulistycznego w „Żeromskim”.

Kwalifikacje do zabiegów chirurgicznej korekty ptozy odbywają się w czwartki, w ramach przyszpitalnej Poradni Okulistycznej. Zabiegi przeprowadzane są w ramach jednodniowej hospitalizacji na oddziale.


Źródło: Urząd Miasta Krakowa