Zespół Kliniki Ortopedii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonał pierwszy w regionie zabieg protezoplastyki nadgarstka. Tę niszową formę leczenia zastosowano u pacjenta z masywnymi zmianami zwyrodnieniowymi w tej części ciała, po to, by chory mógł zachować maksymalną funkcję i ruchomość tego stawu oraz mógł wrócić do pracy przy komputerze.
Po specjalistycznej kwalifikacji, zabieg wykonał wraz z zespołem doktor Paweł Sawiński. Lekarz opowiada, że mężczyzna odczuwał silny ból nadgarstka po masywnym urazie tej okolicy ciała. Pierwotnie, w innych ośrodkach był kwalifikowany do usztywnienia nadgarstka. By zachować ruchomość stawu, dla dobra chorego, zdecydowano jednak o protezoplastyce. Dzięki operacji, pacjent będzie miał nadal szansę na pełną sprawność ręki.
Na efekt zabiegu, jak informuje doktor Paweł Sawiński, trzeba będzie jednak poczekać kilka miesięcy, nawet do pół roku.
– Protezoplastyki nadgarstka i dalszych nasad kości przedramienia to zabiegi, które można wykonywać u pacjentów po urazach, z nasilonymi zmianami zwyrodnieniowymi, u chorych, którzy chcą wrócić do pewnej formy aktywności, wymagającej ruchów nadgarstka – wyjaśnia Paweł Skowronek, kierownik Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Szef oddziału zapowiada, że zespół będzie teraz obserwował pacjenta u którego wykonano pierwszy zabieg i oceniał jego efekty. W miarę możliwości, ta nowatorska forma leczenia będzie zastosowana u kolejnych osób. Zwłaszcza, że pacjentów z urazami nadgarstka i z chorobami reumatycznymi jest bardzo wielu.
Zespół Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach rocznie wykonuje około 3000 tysięcy operacji. Są to, obok zabiegów u pacjentów urazowych, protezoplastyki i rewizje różnych stawów, głównie biodrowe i kolanowe.
Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach
Komentarze
[ z 1]
Myślę, że w dobie komputeryzacji i informatyzacji świata, kiedy coraz większa część społeczeństwa wykonuje pracę właśnie na komputerach należy się spodziewać większej ilości pacjentów z podobnymi problemami. Cieszę się, że udało się przeprowadzić podobny zabieg leczniczy u tego mężczyzny i że dzięki oryginalnej protezie będzie mógł on zachować maksimum sprawności w chorej ręce, a dzięki temu zachować sprawność i możliwość pracy zarobkowej w swoim wyuczonym i dotychczas wykonywanym zawodzie. Cieszy mnie również fakt, że być może w przyszłości również inni pacjenci z podobnymi problemami będą mogli skorzystać z podobnej terapii, a dzięki temu zachować sprawność nadgarstka, a w konsekwencji również i dłoni. Jest to tym bardziej istotne, że raczej ilość pracowników w sektorze informatycznym, a także tych wykonujących pracę biurową przy komputerze będzie się zwiększać. Dodatkowo, nie wolno zapominać o osobach które czas wolny spędzają również przed komputerem, czy to pisząc ze znajomymi przez komunikatory internetowe, czy przesiadując i śledząc media społecznościowe, albo grając w gry. Nieuchronnie musi to w konsekwencji prowadzić do zwiększenia liczby pacjentów przychodni ortopedycznych, a także liczby osób poszukujących pomocy w związku z dolegliwościami bólowymi i ograniczeniem ruchomości ze strony nadgarstków właśnie. Nie można też zapominać o najmłodszych i ich zmieniającym się w raz z rozwojem technologii trybie życia. Coraz więcej dzieci spędza wolny czas przed komputerem. Skutkuje to zauważalnymi problemami jak nadwaga, a nawet otyłość w grupie pacjentów pediatrycznych, pogorszenie sprawności fizycznej czy rozwoju funkcji motorycznych wśród najmłodszych nawet dzieci. A przyszłości jednak może też przyjść nam lekarzom się zmierzyć z nowym problemem, a mianowicie zwyrodnieniem nadgarstków, albo innych części ciała, nie przystosowanych do takiej formy spędzania wielu godzin w ciągu dnia.