Zespół Kliniki Ortopedii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonał pierwszy w regionie zabieg protezoplastyki nadgarstka. Tę niszową formę leczenia zastosowano u pacjenta z masywnymi zmianami zwyrodnieniowymi w tej części ciała, po to, by chory mógł zachować maksymalną funkcję i ruchomość tego stawu oraz mógł wrócić do pracy przy komputerze.

Po specjalistycznej kwalifikacji, zabieg wykonał wraz z zespołem doktor Paweł Sawiński. Lekarz opowiada, że mężczyzna odczuwał silny ból nadgarstka po masywnym urazie tej okolicy ciała. Pierwotnie, w innych ośrodkach był kwalifikowany do usztywnienia nadgarstka. By zachować ruchomość stawu, dla dobra chorego, zdecydowano jednak o protezoplastyce. Dzięki operacji, pacjent będzie miał nadal szansę na pełną sprawność ręki.

Na efekt zabiegu, jak informuje doktor Paweł Sawiński, trzeba będzie jednak poczekać kilka miesięcy, nawet do pół roku.

– Protezoplastyki nadgarstka i dalszych nasad kości przedramienia to zabiegi, które można wykonywać u pacjentów po urazach, z nasilonymi zmianami zwyrodnieniowymi, u chorych, którzy chcą wrócić do pewnej formy aktywności, wymagającej ruchów nadgarstka – wyjaśnia Paweł Skowronek, kierownik Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Szef oddziału zapowiada, że zespół będzie teraz obserwował pacjenta u którego wykonano pierwszy zabieg i oceniał jego efekty. W miarę możliwości, ta nowatorska forma leczenia będzie zastosowana u kolejnych osób. Zwłaszcza, że pacjentów z urazami nadgarstka i z chorobami reumatycznymi jest bardzo wielu.

Zespół Kliniki Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach rocznie wykonuje około 3000 tysięcy operacji. Są to, obok zabiegów u pacjentów urazowych, protezoplastyki i rewizje różnych stawów, głównie biodrowe i kolanowe.


Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach