Innowacyjną endoprotezę ramienia OVO amerykańskiej firmy Arthrosurface wszczepiono we wtorek młodemu, niewidomemu od urodzenia pacjentowi Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Był to pierwszy w Polsce, a drugi w Europie przypadek zastosowania tego implantu .

Operację w Oddziale Klinicznym Ortopedii i Rehabilitacji Szpitala Uniwersyteckiego przeprowadził zespół pod kierunkiem ortopedy, specjalisty chirurgii barku lek. Jakuba Ślusarskiego. Asystował mu członek zespołu Arthrosurface Don Simoncini ze szpitala Newton Wellesley Hospital (USA), który jest bliskim współpracownikiem dr. Johna Uribe - wynalazcy i propagatora tej techniki.

Nowoczesna endoproteza powierzchniowa została założona u 27-letniego Marcina, niewidomego od urodzenia, u którego na skutek chorób towarzyszących rozwinęła się zaawansowana artroza stawu ramiennego. Skutkiem tego było ograniczenie ruchomości stawu i przewlekły ból - nie reagujący na leki przeciwbólowe.

Jak powiedział dziennikarzom Jakub Ślusarski, ten implant po raz pierwszy został wszczepiony w Polsce i po raz drugi w Europie. W USA takie endoprotezy są powszechniejsze.

„Innowacyjność operacji polega na tym, że wymieniamy wyłącznie zniszczoną warstwę chrząstki. Dotychczasowe protezy były większych konstrukcji, przez co bardziej ingerowały w naturalną kość” – wyjaśnił Ślusarski.

Operacja z wykorzystaniem amerykańskiego implantu jest znacznie bardziej oszczędzająca, przeprowadzona szybciej i z zachowaniem sprawności mięśni. Implant jest nieporównywalnie mniejszy niż tradycyjnie stosowane. Dla pacjenta oznacza to mniejsze cięcie i mniejszy uraz operacyjny. Po operacji pacjent nie wymaga noszenia unieruchomienia, a jedynie prostego temblaka. Pobyt w szpitalu trwa jeden, dwa dni a procedura pozwala na szybkie usprawnianie. Rehabilitacja rozpoczyna się po kilku dniach od zabiegu.

„Operacja była konieczna dlatego, że prawa ręka jest bardzo potrzebna. Operacja się udała, jesteśmy w dobrych rękach” – powiedziała dziennikarzom mama pacjenta, Barbara Wójcik.

Marcin jest uzdolniony muzycznie, ukończył z wyróżnieniem dwie szkoły muzyczne, gra m.in. na fortepianie, harmonii, akordeonie.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Beata Kołodziej