Budowa płockiego Centrum Onkologii jest już na ostatniej prostej. Zakończyły się prace budowlane i wykończeniowe. Trwają przetargi na zakup wyposażenia. Do nowego budynku przeniesie się oddział onkologiczny płockiego szpitala wojewódzkiego. Ośrodek zacznie przyjmować pacjentów już na początku przyszłego roku. Dotychczas realizacja kosztowała blisko 123 mln zł. Inwestycję w całości sfinansował samorząd województwa mazowieckiego.

Jedna z największych i najdłużej wyczekiwanych inwestycji w Płocku dobiegła końca. W badaniach prowadzonych przez urząd marszałkowski aż 56 proc. mieszkańców regionu płockiego, jako najpotrzebniejsze specjalistyczne świadczenie medyczne wskazało właśnie onkologię. Dla porównania w całym województwie wskaźnik ten wyniósł 44 proc.

Budowa Ośrodka Radioterapii nie byłaby możliwa bez decyzji radnych województwa mazowieckiego i finansowania z budżetu województwa mazowieckiego. Jak przypomina marszałek Adam Struzik, mimo wielu starań projekt budowy ośrodka onkologii nie uzyskał wsparcia w ramach rządowego programu.

– Nasz wniosek został dwukrotnie odrzucony. Nie mogliśmy jednak zrezygnować z tak ważnej inwestycji. I zdecydowaliśmy o sfinansowaniu jej w całości z budżetu województwa. Do tej pory przeznaczyliśmy na te cel już blisko 123 mln zł. I nie jest to jeszcze nasze ostatnie słowo. Jak widać, była to doskonała decyzja, a sam ośrodek robi ogromne wrażenie. Czekamy na rozstrzygnięcie przetargów na wyposażenie i rozpoczęcie działania - powiedział Adam Struzik.

Inwestycja została realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez konsorcjum firm, którego liderem jest ALSTAL Grupa Budowlana Spółka z o.o. Spółka Komandytowa z siedzibą w Bydgoszczy. Umowę z wykonawcą podpisano 29 października 2021 r. Prace budowlane trwały od listopada 2021 r. do sierpnia 2023 r. i właśnie się zakończyły.

Płockie Centrum Onkologii – nowoczesność w kolorach art deco
Nowo wybudowany budynek ma trzy kondygnacje naziemne. To w sumie 7 409,72 m² powierzchni użytkowej i aż 325 pomieszczeń. Centrum zostało zaprojektowane w dominujących kolorach art deco – na parterze dominuje zieleń, na II piętrze – kolor ceglany, a na III piętrze niebieski.

– Na parterze znajdują się pracownie tomografii komputerowej, mammografii, rezonansu magnetycznego, medycyny nuklearnej, brachyterapii, PET oraz bunkry z akceleratorami medycznymi, czyli urządzeniami wytwarzającymi promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej. Na I piętro budynku przeniesiony zostanie funkcjonujący w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oddział onkologiczny. Drugie zajmie oddział radioterapii – powiedział wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Równolegle do prac budowlanych szpital prowadził intensywne poszukiwania kadry medycznej oraz procesy zakupowe, które pozwolą przyjąć nowych pacjentów już na początku przyszłego roku.

– Ta inwestycja nie tylko otwiera przed naszą placówką ogromne szanse rozwojowe, związane z zaspokojeniem niedostępnych, a potrzebnych w tej części Mazowsza usług. Przeniesienie Oddziału Onkologicznego z nowego pawilonu budynku głównego szpitala do Centrum Onkologii pozwoli poprawić komfort świadczonych usług medycznych na innych oddziałach, które zagospodarują pozostawioną po onkologii przestrzeń – powiedział Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. – Jestem dumny i szczęśliwy, że dzisiejsza uroczystość wpisuje się w tak piękne jubileusze jak 50 lat naszej placówki i 25 lat Samorządu Województwa Mazowieckiego, pod którego skrzydłami możemy się rozwijać.

Z szacunków wynika, że rocznie sama poradnia onkologiczna będzie udzielała nawet ok. 10 tys. porad, a oddział onkologiczny – 3,5 tys. hospitalizacji.

- Opiekę pacjentom Centrum zapewni ok. 90 osób z personelu medycznego i niemedycznego. Częściowo będą to dotychczasowi pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku – podkreślił wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Adam Orliński.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego poinformował, że pod koniec roku szpital wystąpi do NFZ z wnioskiem o ogłoszenie konkursu na świadczenie usług z zakresu radioterapii. Będzie to znaczne ułatwienie dla mieszkańców Północnego Mazowsza, którzy do tej pory na zabiegi z radioterapii musieli udawać się to tak odległych miast, jak Łódź, Bydgoszcz czy Warszawa.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego